Üldine

Ohutus

Taekwon-do võitluskunstist

 Üldine

Üldised küsimused Taekwon-do trenni kohta

Kus toimuvad treeningud?

Trennid toimuvad Mai 3, Pärnu, Ühisgümnaasium – iga esmaspäev, kolmapäev ja reede.

Mida annavad Taekwon-do treeningud?

Taekwondo on aktiivne liikumine. Igaüks leiab Taekwon-dos midagi enda jaoks:

  • väikestele lastele – see on põnev mäng ja aktiivne liikumine,
  • noorukitele – ägeda eneseteostuse võimalus,
  • noormeestele ja tütarlastele – kiire ja harmoonilise liikumise rõõm,
  • täiskasvanutele – tugev keha ja karastunud vaim,
  • kõigile – uute võimaluste avastamine süstemaatilise ja raske töö kaudu.

Kas tüdrukud saavad tegeleda Taekwon-do'ga?

Taekwon-do hästi väljatöötatud õpetamise metoodikat võib tänapäeval sobitada erinevatele vanustele, nii meestele kui ka naistele. Biomehaanika seisukohalt on see tehnika väga ratsionaalne, võimaldades genereerida maksimaalse jõudu.

Statistika kohaselt, on 1/3 Taekwon-doga tegelejatest just nimelt tüdrukud. Võistlustel on võimalik ehtsal moel veenduda, et tüdrukud säilitavad neile omase isikupära ja naiselikkuse. Kusjuures võitluses on nad isegi rohkem ebakompromisstsed kui poisid.

Kas täiskasvanud saavad tegeleda Taekwon-do'ga?

Pole olemas vanuselist piirangut harjutamaks Taekwon-dod. Loomingulised naised, näiteks, eelistavad Taekwon-dod teiste alade asemel (shaping ja muu), hoidmaks enda vormi.

Taekwon-do sobib kõigile igas vanuses. See on hea võimalus muuta oma keha paindlikumaks, harrastada aktiivset sporti, õppida enesekaitset ning rikastada enda teadmisi võitluskunsti alaselt.

Mida on vaja treeningutega alustamiseks?

Treeningutega alustamiseks on vaja täpsustada trennide aegu ja tulla määratud aadressil (vaadake menüüst: Kontakt). Esimestel treeningutel võib õpilane selgitada endale – sobib talle Taekwon-do või mitte. Vastuvõtt toimub aastaringselt.

Millised kulutused on tarvis teha?

Igakuised väljaminekud trenni eest pluss ühekordsed kulutused vormi ja kaitsevahendite muretsemiseks. Mõne kuu vältel kõlbab ka tavaline spordiriietus, hiljem aga on vajalik hankida do-bok. Osalemiseks kontaktharjutustes, sparringutes ja võistlustel on hädavajalik isiklik kaitsevarustus. Kuid seda ei lähe vaja enne, kui poole aasta pärast. 6-10 aastastele on eriprogramm.

Mis keeles toimuvad Taekwon-do treeningud?

Taekwon-do treeningud toimuvad Pärnu klubis Do-Jang eesti keeles, vajadusel ka vene keeles. Õpilane peab omandama peamised käsklused ja tehnilised nimetused korea keeles. Vastavad koreakeelsed väljendid ja nimetused selgitatakse üle treeningutel ja on võimalik õppida antud kodulehelt menüü alt "Õpilased" ja rubriik "Eksam". Korraga ei ole vaja teada kogu Taekwon-do võitluskunstis toimivat sõnastikku, vaid vastavalt seda osa, mis treener sulle on õpetanud või mida määranud õppida.

 Ohutus

Küsimused, mis võivad tekkida enne treening-grupiga ühinemist


Kuidas tagatakse vähest traumaatilisust Taekwon-dos?

Taekwon-do on kontaktne kahevõitluse ala, kuid traumad on väga haruldased. Traumatismi puudumine trennides on tagatud professionaalselt ettevalmistatud treeneritega, läbitöötatud metoodikatega ja pideva õpilaste ettevalmistamisega. (Näiteks lastele vanuses 6-10 aastat viiakse esimesed trenniaastad läbi rohkem mängu kujul.) Kontakt võistlustel on rangelt reglementeeritud reeglitega ja kindlustatakse kaitsevarustusega: käe-ja jalakaitsmed, kubemekaitse, kaitsevest ja kiiver.

Taekwon-do ITF reeglite järgi peavad igal võistlejal olema võistlusplatsile minnes seljas dobok, vöö, kiiver, hambakaitsed, kindad, säärekaitsed ja jalapealse kaitsed ning kehakaitse.  

Mida teha hirmuga enne võistlusi, eriti enne esimesi võistlusi? Kas ei tule "näopeksmist"?

Hirm enne võistlust on igaühel olemas, isegi kogenud sportlasel. Kogenud võitlejale on see veel ka väljakutse. Kogemuse omandamisel "põlvede värisemine" kaob. Võit enda hirmu üle – on juba väike õpilase võit. Võit vastase üle nõuab palju rohkemat – kõikumatut mõtteviisi ja rasket eeltööd.

Võistlustel ei ole lubatud terve jõuga rünnata, pigem on oluliseks momendiks löögi täpsus ja kokkupuude, st. punkti skoori lugemiseks tehtav puude. Väiksemad lapsed on varustatud võistlustel alati peakaitsmete ja kehakaitsmetega, seega on vigastuste oht viidud miinimumini.

Kas purustamistehnika läbiviimisel on oht endale viga teha?

Purustamised viiakse läbi käe- ja jalalöökidega. Enne kui alustatakse purustamisega, tehakse õpilastele eelnev vastavasisuline koolitus. Samuti toimuvad purustamised instruktorite hoolsa järelvalve all.

Esimesed purustamised tehakse ca 10 mm saepuruplaadiga või mitmekordselt kasutatava alustamiseks mõeldud (õhem) purustuslauaga. Plaat puruneb kergesti ja on eelkõige mõeldud tehnika omandamiseks. Kui tehnika on omandatud ja põhioskused selged, ning kui õpilane selleks ise valmis on, võib proovida purustada juba pakesemaid plaate.

Lähemalt loe purustamisest ja purustamistehnika põhitõdedest menüü "Õpilasele" alt rubriigist "Purustamine".

 Taekwon-do võitluskunstist

Üldised küsimused, mis võivad tekkida Taekwon-do võitluskunsti kohta

Mis on Taekwon-do?

Taekwon-do on Korea sportlik kahevõitlus, mis sai oma tänapäevase kuju eelmise sajandi 50. aastatel. Siis oli ka välja mõeldud nimi. Aluseks olid võetud Korea traditsioonilised jalaväelaste võitlustehnikad ratsanike vastu. Taekwondo vaatemängulisus andis võimalust tal saada olümpia spordialaks, kuid võistlused on kõigest väike osa Taekwondo filosoofiast. Kuna Taekwon-do on Korea võitluskunst, siis on selle filosoofia paljuski seotud Korea mentaliteediga. Korea on maa, mis oma ajaloo vältel ei ole kordagi enda naaberalade hõivamise eesmärgil naabritega sõdinud.


Taekwondo, üks paljudest võitluskunsti liikidest, sisaldab umbes 3000 võtet. Taekwondo'le isloomulik omadus on fakt, et 70% tehnikast sooritatakse jalgadega, millest paljud on hüppetehnikad. Muinasajal oli Taekwondo ülesandeks ratsaniku sadulast maha löömine. Sõnaliselt tähendab "Tae" jalga, kõrget jalatehnikat, "Kwon" kätt ja "Do" teed, meisterlikkuse saavutamist. Seega on Taekwon-do terviklik enesekaitsetehnika käte ja jalgadega.
 

Erinevate allikate andmetel on Korea võitluskunstide ajalugu umbes kahe aastatuhande vanune. Muistsetes käsikirjades mainitakse e.m.a. Koreas eksisteerivatest käsitsi-võitluste süsteemidest ja erinenavatest võitlus-meetoditest. Kogure dünastia (137.a. e.m.a.) kuninglikel hauamonumentidel olid kujutatud sõdalased, sooritamas võtteid Taekwondo'le iseloomulikes asendites.

Taekwon-do's on oluline õpilase pühenduvus, kohusetundlikkus, austus võitluskunsti vastu, kuna Taekwon-do eeldab õpilaselt pidevat arengut ja järjepidevat enesearendamist.

Lähemalt Taekwon-do kohta loe ka menüüst "Õpilasele" rubriiki "Taekwon-do ajalugu".

Millele põhineb Taekwon-do õpetamine?

Millele põhineb Taekwon-do õpetamine? Millistele alustele tuginevad praegusaja instruktorid? Kuna Taekwon-do loodi ligi 2000 aastat tagasi, siis on see õigustatud küsimus. Taekwon-do teadmisi hakkas kirja panema ja seda võitluskunsti reglementeerima kindral Choi Hong Hi, keda peetakse ka Taekwon-do võitluskunsti rajajaks. Taekwon-do põhimõtted on kirja pandud 15. entsüklopeedias. Treenerid saavad koolitusi ja täiendust üle maailma toimuvatel seminaridel.

Kes oli Taekwon-do looja?

Taekwon-do loojaks saab pidada Kindral Choi Hong Hi'd. Kuid tegelikkuses on Taekwon-do paljude inimeste koostöö tulemusena sündinud Korea võitluskunst.

Mis vahe on Choi ITF Taekwon-do'l ja WTF Taekwondo'l?

Eestis tegutseb kaks Taekwon-do alaliitu – Eesti Taekwondo WTF Föderatsioon ja Eesti Taekwondo Liit ITF. WTF defineeritakse kui 'the World Taekwondo Federation', ehk Maailma Taekwondo Föderatsioon, mis oli asutatud 1973.a, Lõuna-Koreas. WTF Taekwon-do on pärit Lõuna-Koreast, ITF Taekwon-do “kodumaa” on Põhja-Korea. Kaks võitlusviisi erinevad teineteisest eelkõige jalgade ja käte töö poolest – WTF-s sooritatakse 70 protsenti tehnikast jalgadega, ITF-is jaguneb jalgade ja käte töö võrdselt. Kaks alaliitu teevad koostööd ja sportlased osalevad vastastikku ka teise võitlusviisi võistlustel.